Grafični prikaz vaše forme

Plezalni dnevnik vam že nekaj let izračuna vrednost vaših najboljših vzponov po sistemu, ki ga uporablja spletna stran 8a.nu. Konec lanskega leta sem dodal še možnost da si izračunate vrednost najboljših vzponov v izbranem časovnem obdobju, zdaj pa si lahko narišete še graf te vrednosti skozi ves čas vaše uporabe plezalnega dnevnika: na strani Statistika v plezalnem dnevniku kliknite ikono desno od spiska najboljših vzponov. V grafu so prikazane 12-mesečne vrednosti najboljših vzponov izračunane v razmiku treh mesecev.

Prikaz »mojih prilog«

Uporabniki, ki so dodali večje število prilog, imajo včasih precej dela z iskanjem svojih prispevkov. Predvsem njim je namenjen izpis mojih prilog, ki vam pokaže vse skice, fotografije in zemljevide, ki ste jih prenesli na plezanje.net. Povezavo nanj boste našli v spisku Moje … v razdelku Moj plezanje.net na prvi strani www.plezanje.net.

Opomba: izpis pokaže le zadnjih 50 prilog. Če ste dodali več prilog, si jih lahko ogledate s klikom na gumb Vse priloge tega avtorja (zgoraj desno).

Navodila: izvoz podatkov o lokaciji plezališč

Že nekaj let si lahko ogledate lokacije slovenskih plezališč na Googlovem zemljevidu, občasno pa si tehnološko bolj zagnani plezalci želijo tudi koordinate plezališč, ki bi jih lahko uporabili s svojim GPSjem. Tem so namenjena navodila, v katerih je podrobno opisano kako dobite spisek plezališč z WGS84-koordinatami.

Naročite se na obvestila o spremembah v bazi smeri

Zadnje spremembe v bazi smeri/sten/plezališč/slapov so bile že dolgo dostopne s povezavo Zadnje spremembe v razdelku Vodnički in smeri na prvi strani www.plezanje.net. Izpis sem »malce« očistil (v njem ni več množičnih sprememb smeri v plezališčih, kot je bilo na primer urejanje smeri na Kalymnosu) in ga spremenil tudi v vir RSS (za tiste, ki niste redni uporabniki Slovarja informatike: temu smo nekoč rekli RSS feed), za katerega skrbi Feedburner.

Na obvestila o spremembah v bazi se lahko zdaj tudi naročite: če jih želite spremljati v svojem bralniku RSS (mečina nekoč poznana pod imenom RSS reader), uporabite tale naslov, če pa bi jih želeli dobivati po elektronski pošti, pa izpolnite obrazec na strani Zadnje spremembe (našli ga boste v zgornjem desnem kotu strani).

Kalymnos

Damjan Gruden je po vrnitvi s Kalymnosa uredil še podatke o smereh v zahodnem in osrednjem delu otoka. V dveh novih plezališčih (Kalymnos – zahodni del in Kalymnos – osrednji del), ki sta zamenjali približno 10 že vpisanih plezališč, je prek 1000 smeri v 35 sektorjih. Najlepša hvala!

Domusnovas (Sardinija)

Rajko Zajc je eden tistih, ki svoje plezalne počitnice vedno pospremi z izdatnim spiskom smeri v bazi plezališč. Tokrat je po vrnitvi s Sardinije uredil podatke o plezališču Domusnovas, v katerem je več kot 20 sektorjev in 440 smeri. Najlepša hvala!

Veliki vrh na Dleskovški planoti: zimske smeri

Tone Golnar mi je že pred časom poslal podatke o smereh v Velikem vrhu, vendar zimskih smeri takrat še nisem mogel vpisati v bazo podatkov. Zdaj lahko ob vnosu smeri vpišete tudi ocene kombiniranega plezanja in naklonine, prvi rezultat pa je vodniček za vzhodno pobočje Velikega vrha.

Balvani v Maltatalu

Martin Bombač je pripravil podatke o balvanih v Maltatalu in v opis balvanišča dodal tudi kup prilog. Najlepša hvala!

Navodila: Dodajanje skic in fotografij

Postopek za dodajanje skic in fotografij ob dodajanju nove stene ali smeri ni povsem očiten: najprej moraš vpisati podatke o smeri (ali steni), jih shraniti, šele nato pa lahko dodaš skice ali fotografije.

Za lažje delo sem podrobneje opisal postopek dodajanja skic in fotografij, od priprave na vašem računalniku in dodajanja prilog do urejanja obstoječih prilog.

Navodila: Brisanje plezalnega dne

Odločil sem se, da bom odgovore na pogosta vprašanja o uporabi posameznih funkcij plezalnega dnevnika ali baze podatkov plezališč, sten in smeri objavljal na spletu. Na odgovor boste morali zato počakati malce dlje, počasi pa bomo tako dobili dokaj dobra navodila za uporabo spletišča www.plezanje.net.

Eno od prvih navodil: kako izbrišem dan iz plezalnega dnevnika.

Popravljeno dodajanje smeri

Na spletišče www.plezanje.net sem prenesel popravljen modul za dodajanje in popravljanje smeri v plezališčih in stenah. Poleg kozmetično malce drugačnega uporabniškega vmesnika (ki ga uporabljajo že vsi novejši deli spletišča) so bistvene te spremembe:

  • Ob dodajanju smeri v plezališču lahko vnesete tudi podatke o številu kompletov in opišete smer (obširnejši obrazec dobite le kadar smer dodajate s pomočjo povezave Dodaj smer v opisu plezališča).
  • Popravljanje smeri v plezališču ne pokaže več množice nepotrebnih alpinističnih podatkov (na primer: potrebno število klinov ali metuljev).
  • Alpinističnim smerem lahko poleg skalne ocene dodate tudi »zimske« ocene: kombinirano oceno, ledno oceno in naklonino.

Ob morebitnih problemih poskusite najprej uporabiti »magično« kombinacijo tipk Ctrl/R, če tudi to ne pomaga, pa me lepo prosim čimprej obvestite.

Prikaz celotne ocene in ocen raztežajev v spisku smeri

V spisku smeri v posamezni steni je bila prikazana le ocena najtežjega mesta v smeri; zdaj je prikazana celotna ocena smeri (zanimivost: v programu sem moral dodati le en znak, napako pa sem iskal skoraj eno uro).

Mimogrede sem dodal še izpis ocen posameznih raztežajev v večraztežajnih smereh (seveda se izpišejo le tam, kjer so vnešeni v bazo); največ takšnih smeri boste našli v Ospu in Paklenici.

Sektorji v prikazu najbolj plezanih smeri

Ko sem zadnjič po dolgem času spet užival pod toplimi sončnimi skalami Napoleonice, sem se spomnil, da sem plezalce navadno opazil le v sektorju Paralelle (kjer je vedno gneča); drugje skoraj praviloma ni nikogar. Svoje občutke sem želel preveriti s seznamom najbolj plezanih smeri v Napoleonici in vse je kazalo da se nisem motil: imena na vrhu seznama so bila zelo znana. Da bi rezultate naredil nekoliko bolj »znanstvene« pa sem v spisek najbolj plezanih smeri v plezališču dodal še informacijo o sektorju v katerem je smer ... in res je deset najbolj plezanih smeri v Napoleonici v tem sektorju.

Z novim orodjem lahko seveda opazujete tudi druga plezališča s sektorji: v Kotečniku je porazdelitev najbolj plezanih smeri po sektorjih dosti bolj enakomerna, v Vipavi pa večina plezalcev očitno pleza v Pikapolonici.

Balvaniranje

Na željo tistih, ki se poleg športnega plezanja in alpinizma ukvarjate tudi z balvaniranjem, sem v plezalni dnevnik in bazo podatkov spletišča www.plezanje.net dodal tudi balvanišča, balvanske probleme in vpisovanje balvaniranja v plezalni dnevnik. Ker balvanskega vodnika za Slovenijo še nimamo, sem tokrat v bazo podatkov vnesel le balvane v balvaniščih Marela in Podljubelj. Druga balvanišča in probleme v njih lahko vnesete sami, če pa bi radi dodali večjo količino podatkov (na primer celotno balvanišče z vsemi problemi), pa bo najbolje, če mi pošljete podatke v Wordovem ali Excelovem dokumentu.

Tokrat vas čakajo tudi podrobna navodila, lahko si preberete kako:

Ne pozabite pa pogledati tudi nekaterih omejitev, ki bodo počasi odpravljene (ali pa zelo hitro, če se bo med uporabniki nabralo veliko število balvanistov) in razlik med balvanskimi in športnoplezalnimi ocenami.

Popravki vnosa plezanja v plezališčih

Vnos plezalnih dni v plezališčih je doživel manjše popravke:

  • Če izberete plezanje na Hrvaškem, so v seznamu samo plezališča.
  • Če izberete državo iz seznama »drugih držav«, boste v seznamu našli samo plezališča v tej državi (prej so bile v seznamu še stene), datum plezanja in soplezalca pa boste lahko vnesli šele ko boste izbrali plezališče.

Če vam bo vnos plezalnih dni nagajal tudi po pritisku tipke Ctrl/R, me lahko seveda takoj obvestite.

Korošica

Albin Simonič je bil poleti zelo aktiven tudi na Korošici, kjer je opremil povsem nov sektor in dodal nekaj smeri v obstoječe sektorje. Popravljen seznam smeri na Korošici vas že čaka na plezanje.net.

Veliki vrh na Dleskovški planoti

»Na jugovzhodnem pobočju Velikega vrha je zanimiva, 150 metrov visoka monolitna in položna stena, ki je prepredena z žlebiči. Plezanje tukaj ni zahtevno, ponuja obilo oprimkov in skalnih lukenj (ušes) v izredno čvrsti skali …« je zapisal Tone Golnar v opisu jugovzhodne stene Velikega vrha. Če ste ljubitelji romantičnega jesenskega poplezavanja v lahkih smereh, boste v opisu te stene našli kopico idej, pa tudi fotografije in skice tega dokaj neznanega področja.

Čreta

Albin Simonič je poleti opremil novo plezališče na Čreti nad Vranskim. Opis dostopa in spisek smeri boste našli na plezanje.net.

Nove smeri v Bohinju

Dejan Bucalo je poleti opremil šest novih lahkih smeri v sektorju B plezališča Bellevue. Podatki o njih in popravljena skica sektorja vas čakajo na plezanje.net.

Dolge smeri na Krku

Tone Golnar je poslal skice in fotografije množice alpinističnih smeri v okolici Baške na Krku. Smeri so lahke in prijetno kratke (80 do 120 metrov), kot nalašč za spomladansko ali jesensko poplezavanje kadar se naveličate praženja na soncu. Najlepša hvala!

Rodellar

Damjan Gruden je poletno vročino preganjal pod španskimi previsi in (kot je že leta njegova lepa navada) poleg pozdravov s počitnic poslal tudi popravljene podatke o plezališču Rodellar. Najlepša hvala!

Opozorila na prvi strani plezanje.net

Konec junija sem na plezanje.net dodal opozorila, ki jih lahko dodate smerem ali plezališčem. Namenjena so predvsem sporočanju o okvarah varoval (svedrovci, sidrišča).

Zadnjih nekaj opozoril boste zdaj videli tudi na prvi strani www.plezanje.net; tako boste takoj ob obisku prve strani videli kje je potrebno plezati nekoliko previdneje.

Skrajšani komentarji v seznamu zadnjih komentarjev

Debate zadnjih dni, ki bi po vsebini verjetno sodile drugam kot v rubriko »komentarji o smeri« (in današnja povsem zgrešena vremenska napoved), so me prepričale, da sem sprogramiral še eno malenkostno izboljšavo: v spiskih zadnjih komentarjev in razmer so dolgi komentarji skrajšani, na dnu teksta pa vas povezava več ... popelje na opis smeri/stene/plezališča kjer si jih lahko ogledate v celoti.

Popravljen vnos alpinističnih vzponov

Končno sem našel čas (in voljo) in dokončno uredil vnos alpinističnih vzponov, ki sedaj deluje tako v Firefoxu kot tudi v Internet Explorerju. Vnos vzponov sedaj omogoča tudi uvrščanje vrha v greben ali področje znotraj pogorja, kar bo precej poenostavilo iskanje nekaterih manj znanih vrhov (na primer Hudičevega stebra v grebenu Prisojnika).

Če boste ob vnosu naleteli na probleme, poskusite najprej pritisniti Ctrl-R. Če tudi to ne bo pomagalo, me prosim obvestite.

Manjši popravki plezalnih vnosov

Med popravljanjem vnosa alpinističnih vzponov sem moral popraviti tudi nekaj modulov, ki jih uporabljata vnos lednih vzponov in vnos treninga na umetni steni. Če bi med uporabo teh dveh funkcij opazili probleme, jih poskusite rešiti z »magično kombinacijo tipk« Ctrl-R, če pa še to ne bo pomagalo, pa me prosim obvestite.

Hrvaška plezališča ... tretjič

V tretjem paketu popravkov podatkov o hrvaških plezališčih ki mi ga je poslal Damjan Gruden, so plezališča Nugla, Okič, Omiš, Pag, Paklenica (sektor C), Papuk, Pazin, Plitvice (Gajina pećina), Ravna gora, Pod Ključicom in Radetina greda. Še malo, pa bodo osveženi podatki o vseh hrvaških plezališčih.

Najlepša hvala!

Nove skice slovenskih klasik

Benjamin Ravnik mi je v zadnjih tednih poslal prek 50 skic in fotografij slovenskih alpinističnih smeri. Največ je klasik, našli pa boste tudi skice težjih smeri v Šitah, Travniku in Rušici.

Najlepša hvala!

Popravki hrvaških plezališč ... drugič

Damjan Gruden je poslal še »paket št. 2«, v katerega je vključil popravke v plezališčih Klek, Kozjak, Limski kanal, Malačka in Markezina greda. Kot smo pri njem že navajeni, je dodal tudi sektorje v plezališčih. Najlepša hvala!

Popravki hrvaških plezališč ... prvič

Tudi Damjan Gruden je izkoristil deževno vreme in zagrizel v urejanje podatkov o hrvaških plezališčih. Podatki o plezališčih Brač, Brela, Cres (Lubenice), Dubrovnik (Pičete), Golubinjak, Istarske toplice in Kamenjak se zdaj ujemajo z zadnjimi vodniki (Croatia oziroma Plezališča brez meja), dodani so tudi sektorji. V bazi boste našli tudi novi plezališči v okolici Dubrovnika: precej komorno Žarkovico in nekaj večje Pridvorje.

Opozorila

Betka Galičič me je prehitela: v zadnjih Alpinističnih novicah je bilo zapisano tudi: »... prosim plezalce, da sporočijo, kje so še repki s počenimi zaporami in kje so repki s precej obrabljenim nosilnim delom ... še bolje pa na plezanje.net, kjer bo Ivan za ta namen odprl novo rubriko in bo vse zbrano v eni bazi.«

Že nekaj časa sem pripravljal opozorila, ki jih tako kot komentarje in opise razmer lahko dodate smerem ali plezališčem/stenam, zdaj pa sem pohitel, predvideval da bo kljub prazničnemu vzdušju v četrtek popoldne deževalo (žal se nisem zmotil) in dokončal vnos opozoril, ki jih uporabljajte namesto komentarjev za sporočanje okvar varovalne opreme (sidrišča, svedrovci, repki, vponke ...).

Opozorila lahko dodate s povezavo dodaj opozorilo na dnu opisa plezališča, stene ali smeri ali pa s pomočjo menuja Dodaj (precej zgoraj desno). Ko je okvara odpravljena, lahko opozorilo umaknete s pomočjo gumba »Umakni opozorilo« (to lahko stori le avtor opozorila ali urednik, seveda po predhodni prijavi).

Opozorila so vidna na vrhu opisa plezališča ali smeri (pred skicami, fotografijami ali spiskom smeri v plezališču), pa tudi v spisku Zadnji komentarji v razdelku Novosti in statistike na prvi strani www.plezanje.net.

Prikaz vseh avtorjevih skic in fotografij

Pred nekaj dnevi sem dodal stran, ki pokaže vse aktivnosti izbranega uporabnika. To stran sem še malce izboljšal: vse informacije o prilogah (skicah, fotografijah, zemljevidih) sem spremenil v povezave, ki prikažejo izbrane priloge tega avtorja.

Primer uporabe: povezava »Najnovejše/Skice in fotografije« v razdelku »Novosti in statistike« prve strani www.plezanje.net vam prikaže najnovejše skice in fotografije. S klikom na ime uporabnika dobite stran s podatki o njegovih aktivnostih, nato pa si lahko s klikom na število skic ali fotografij ogledate vse skice/fotografije tega uporabnika.

Glinščica

Damjan Gruden je dobro izkoristil zadnje deževje: temeljito je počistil podatke o smereh v Glinščici, dodal vse nove smeri iz zadnjega vodnika Plezališča brez meja in uredil smeri po sektorjih. Najlepša hvala!

Aktivnosti uporabnikov

Morda ste se med pregledovanjem skic ali fotografij smeri ali sten že vprašali »kdo pa je ta uporabnik?« Natančnega odgovora na www.plezanje.net seveda ne boste dobili, nekaj več o avtorju skice/fotografije pa boste lahko izvedeli če boste kliknili na njegovo ime; odprla se vam bo nova stran s povzetkom aktivnosti tega uporabnika.

Avtorji smeri, javite se!

Verjetno ste že opazili, da so v spiskih smeri v plezališčih ponekod navedeni tudi avtorji smeri. Podatki o avtorjih izvirajo še s spletišča plezanje.info, zato so precej stari in »malce« pomanjkljivi.

V enem od naslednjih deževnih obdobij bom dodal uporabniški vmesnik za vpisovanje avtorjev in opremljevalcev smeri, do takrat pa mi lahko svoje podatke pošljete v Excelu:

  • Iz spiska plezališč izberete plezališče v katerem ste opremljali smeri.
  • V modri vrstici »Smeri« iz menuja »Prikaži« izberite možnost »Spisek smeri za prenos v Excel« (če te možnosti v menuju ne boste našli, pritisnite Ctrl/R).
  • Spisek prenesite v Excel, najbolje takole: Ctrl-A označi ves tekst na strani, Ctrl-C ga prenese na clipboard. Nato naredite nov dokument v Excelu in s Ctrl-V vanj prenesete celoten spisek.
  • Za smeri, ki so vaše (ali ste jih samo opremili), v stolpcu »Avtor« ali »Opremil« vpišite leto v katerem ste preplezali ali opremili posamezno smer. Če letnice ne veste (in se vam ne zdi pomembna), v stolpec vpišite samo črko X.
  • Lepo prosim, da vpisujete le letnice ali pa točne datume (30.6.2009). Vnose kot so pomlad 2008 ali januar 2007 moram očistiti na roko.

    Smeri, ki niso vaše, ni treba brisati iz dokumenta. Ker bosta stolpca »Avtor« in »Opremil« prazna, jih bo moj program zanemaril.

  • Excelov dokument shranite in mi ga pošljite po elektronski pošti. Če še nimate mojega elektronskega naslova, mi za začetek pošljite kratko sporočilo s pomočjo povezave na dnu vsake strani.

Lepo prosim, če bi tisti, ki ste opremili le nekaj smeri, počakali da jih boste lahko sami vnesli s pomočjo uporabniškega vmesnika.

Koledar v plezalnem dnevniku

Če svoje plezalne podvige vnašate z »manjšo« zamudo, vam bo verjetno prav prišla tale novost v plezalnem dnevniku: ob dodajanju dneva v plezališču ali treninga na umetni steni se med vnosom datuma odpre koledar.

Châteauvert

Martin Bombač se je (tako kot še marsikdo) med prvomajskimi prazniki odpravil na plezalne počitnice. Za razliko od drugih plezalnih turistov mi je po vrnitvi domov poslal tudi spisek vseh smeri v plezališču, v katerem je užival.

Po njegovi zaslugi si lahko na www.plezanje.net ogledate spisek vseh smeri v plezališču Châteauvert (Vallon Sourn), pa tudi nekaj zanimivih fotografij.

Najbolj priljubljene alpinistične smeri

Pred mesecem dni sem na spletišče www.plezanje.net dodal izpis največkrat preplezanih smeri. Po pričakovanju so vse v plezališčih, prav zanimivo pa bi bilo vedeti tudi katere smeri plezajo alpinisti. Spisek teh smeri boste našli na prvi strani www.plezanje.net v skupini Novosti in statistike: v menuju Najbolj ... poiščite povezavo Priljubljene alpinistične smeri. Po pričakovanju so na prvih treh mestih lahke hitro dostopne smeri v Gradiški Turi, Mali Mojstrovki in Beli peči.

Če v seznamu največkrat preplezanih smeri kliknete na ime države, dobite spisek priljubljenih smeri v tej državi, če kliknete na ime stene pa spisek smeri v tej steni. V steni Velikega vrha nad Jezerskim je na primer najbolj priljubljena smer Sanje neke gospodinje, zelo blizu pa sta ji Črni metulj in Mama Korzika.

Plezanje.net in Facebook ... drugič

Pred nekaj meseci sem v plezalni dnevnik dodal možnost objavljanja plezalnih dni na Facebooku. Očitno sem bil prehiter, saj se je v zadnjih mesecih Facebookov uporabniški vmesnik in programski vmesnik Facebook Connect precej spremenil in »polomil« plezalni dnevnik.

Kar nekaj uporabnikov plezalnega dnevnika je pogrešalo delujočo povezavo s Facebookom, zato sem v zadnjih dneh po brskanju po še vedno precej površno napisani dokumentaciji in množici poskusov plezalni dnevnik prilagodil novim Facebookovim pričakovanjem. Po prvih odzivih sodeč naj bi bila nova povezava precej bolj prijazna kot prejšnja; poskusite še vi.

Z alpinističnimi vzponi ima zdaj probleme Internet Explorer

Vsaj nekatere verzije Internet Explorerja imajo po zadnjih popravkih (ki jih je zakrivil hroščast Firefox) probleme z vnosom alpinističnih vzponov. Do odprave napake lahko vzpon vpišete po ovinkih (ali pa uporabite Firefox ali Google Chrome):

  • Na prvi strani www.plezanje.net izberete v rubriki Alpinizem povezavo Slovenske stene ali Smeri v tujini.
  • Izberete steno, s klikom na njeno ime odprete spisek smeri, s klikom na ime smeri odprete podatke o smeri.
  • Na dnu strani, ki opisuje smer, boste našli povezavo vpiši vzpon, ki deluje.

Napoleonica

Damjan Gruden kljub odličnemu vremenu v zadnjih dneh tudi za računalnikom ne počiva. Poleg Kompanja mi je poslal tudi popravljena imena smeri, nove smeri, nove ocene in nove sektorje v Napoleonici.

Če se bo v naslednjih dneh ohladilo, vam predlagam da si priskrbite novi Sidartin vodniček in si pobliže ogledate sektor Kača (T); od daleč je skala izgledala fantastično.

Več novic na prvi strani

Obseg novic na blogu Plezanje.net se zelo spreminja: marsikdaj ni sprememb več tednov (ali celo mesecev), včasih pa so novice vsakodnevne. Da bi tistim, ki prvo stran www.plezanje.net obiščejo bolj redko, prihranil brskanje po arhivu novic, so na dnu strani zbrane vse novice v zadnjem mesecu (vedno pa vsaj zadnjih pet novic).

Kompanj

Damjan Gruden mi je poslal spisek smeri v novem istrskem plezališču Kompanj. Najlepša hvala!

Slišal sem govorice, da se nekateri, ki so to plezališče že obiskali, ne strinjajo povsem z ocenami smeri. Zdaj imate idealno priložnost da svoje mnenje tudi dokumentirate.

Največkrat preplezane smeri

Plezalni dnevnik uporablja že skoraj 600 uporabnikov, kar zagotavlja dovolj dober statistični vzorec, da lahko začnemo spremljati katere smeri so najbolj priljubljene. Na prvi strani www.plezanje.net boste v skupini Novosti in statistike v menuju Najbolj ... našli povezavo Največkrat preplezane smeri. Zanimivo je, da vodi Skuštrana v Retovju pred (pričakovano) lahkimi smermi iz Vranskega, Preddvora in Vipavske Bele.

Če v seznamu največkrat preplezanih smeri kliknete na ime države, dobite spisek priljubljenih smeri v tej državi (v Italiji so na prvih mestih lahke smeri iz Napoleonice), če kliknete na ime plezališča pa spisek smeri v tem plezališču (v Retovju je na tretjem mestu Grifon).

Spremembe prve strani

Na prvi strani www.plezanje.net se je v razdelku Novosti in statistike nabralo že toliko povezav, da sem jim moral združiti v več skupin. Trenutno sta v tem razdelku skupini Najnovejše (v kateri so povezave na najnovejše vzpone in fotografije) in Najbolj ... ki skriva podatke o najboljših vzponih, najbolj ocenjevanih in najbolj komentiranih smereh.

Ob prvem obisku se vam nove skupine morda ne bodo prikazale (v razdelku Novosti in statistike bodo le tri povezave), s pritiskom gumba Reload ali kombinacije Ctrl/R bo ta neprijetnost hitro odpravljena.

Manjši popravki v Ospu

Damjan Gruden me je opozoril na nekaj razlik med stanjem plezališča Osp na plezanje.net in zadnjimi podatki v vodniku Plezališča brez meja. Večina razlik je odpravljenih, dodana sta tudi nova sektorja Pajkova streha in Velika stena – desno.

Istrska plezališča

V zadnjih dneh sem popravljal administrativni vmesnik za urejanje smeri (velika večina uporabnikov ga na srečo ne bo nikoli videla) in za testne podatke uporabil plezališča Rabac, Dolina Raše, Moščenička draga in Medveja. Ta so zdaj usklajena s podatki iz Plezališč brez meja.

Rovinj

Jure Pezdirc je podatke o plezališču Rovinj uskladil z zadnjim hrvaškim plezalnim vodnikom (najlepša hvala!). Dodane so tudi nove smeri iz zadnjega vodnika Plezališča brez meja in bazne ocene (kjer so smiselne).

Isili

Rajko Zajc je poslal podatke o vseh smereh in sektorjih v italijanskem plezališču Isili. Najlepša hvala!

Vnos alpinističnih vzponov je pokrpan

Kot sem že pisal, se Firefox 3 besno upira med vnosom alpinističnih vzponov. Ker nič ne kaže, da bi ga v kratkem popravili (nekatere stvari so polomljene že pet let, odprtokodirniki pa se očitno držijo načela »hiti počasi in s premislekom«), sem vnos vzponov za silo pokrpal tako, da zdaj nekako (čeprav nekaj počasneje) dela tudi v Firefoxu.

Podraška Tura

V začetku marca so skale nad Vipavsko dolino ravno prav tople za uživaške alpinistične vzpone. Da se boste v obilici smeri med Vipavo in Podnanosom lažje znašli, sem poleg Gradiške Ture, v kateri so zbrane alpinistične smeri okoli vipavskega plezališča, dodal še steno Podraška Tura, kjer boste našli smeri okoli cerkvice sv. Miklava in Velike drče (najbolj leva smer nad Miklavom se konča prav na vrhu Podraške Ture).

Pregled treningov na umetni steni

Kmalu za tem, ko sem dopolnil statistiko treningov na umetni steni se je oglasil Martin. Ker je včasih ob vnosu dolžine treninga namesto vejice uporabil piko (program pa 1.5 ure razume kot 15 ur), je bila zanj nova statistika povsem neuporabna. Najenostavneje bi napake popravil s pomočjo spiska treningov na izbrani umetni steni, vendar plezalni dnevnik te možnosti ni imel.

Tudi ta pomanjkljivost je zdaj odpravljena: če na prvi strani plezalnega dnevnika ali v pregledu plezalnih dni kliknete na ime umetne stene, boste dobili spisek vseh treningov na tej umetni steni.

Plezalni dnevnik bo pokazal vse treninge na umetni steni z istim imenom. Če ste se kdaj ob vnosu imena umetne stene zatipkali, boste tisti trening iskali malce dlje časa.

Statistika treningov na umetni steni

Rajko mi je poslal zanimiv predlog ...

Pri plezanju na umetni steni vedno napišemo še dolžino treninga. V statistiki bi lahko za določeno obdobje napisal tudi skupno število ur teh treningov.

... in čez slabo uro že dobil prve rezultate. Če v plezalnem dnevniku izberete Pregled plezalnih aktivnosti (v menuju plezalnega dnevnika izberete Prikaži/Povzetek aktivnosti) boste na desni strani zaslona ob številu treningov na umetnih stenah našli tudi skupno dolžino vseh treningov.

Prenovljen vnos lednih vzponov

Pred časom sem pisal o problemih, ki jih ima Firefox 3 z vnosom alpinističnih in lednih vzponov. Mozilla se je oglaševanja nove verzije Firefoxa lotila hudo agresivno, zato večina uporabnikov Firefoxa že uporablja eno od novih (problematičnih) verzij.

Ker vreme v zadnjih dneh ni ravno naklonjeno skalnim vzponom, sem se najprej lotil prenove vnosa lednih vzponov. To funkcijo uporablja le manjše število uporabnikov, zato sem novo kodo že prenesel na spletišče www.plezanje.net. Če boste imeli z vnosom lednih vzponov (tudi po pritisku magične kombinacije Ctrl-R) probleme, me o njih prosim obvestite, ali pa jih opišite v komentarjih na tole objavo.

Paklenica

Vsako deževje je za nekaj dobro. Med tistim v začetku leta sem Damjanu Grudnu pripravil podatke za Paklenico. Že čez nekaj dni mi je poslal vse popravke, med naslednjim dežjem pa so se ti znašli v bazi.

Zdaj je Paklenica (skoraj) v celoti urejena. Damjan je dodal in popravil vse športno plezalne smeri (manjkajo neopremljene smeri v sektorju F in tehnične smeri), uredil smeri po vrsti, jih razporedil po sektorjih ter vnesel ocene vseh raztežajev (pisanje dolžin raztežajev v vodnikih že dolgo ni več moderno). Najlepša hvala!

Zbogom, Firefox 2

V manj kot mesecu dni se je struktura obiskovalcev, ki uporabljajo Firefox, opazno spremenila. V začetku januarja je dobra polovica uporabnikov Firefoxa imela verzijo 3, zdaj jih je že več kot tri četrtine. Čas da se poslovim od Firefoxa 2 in začnem testirati spletne strani s Firefoxom 3. Popravljen vnos alpinističnih in lednih vzponov je tako prišel povsem na vrh spiska sprememb..

Fitnes(s?)

Že pred časom si je nekdo zaželel da bi lahko v plezalni dnevnik vpisoval tudi trening v fitnesu. Zdajle je pravi trenutek da mi zaupate svoje skrite želje: kaj bi želeli beležiti poleg datuma in dolžine treninga.

Seveda bo v obrazcu tudi polje za opombe, kamor boste lahko napisali vse, za kar ne bo prostora kje drugje.

Popravljen vnos treninga na umetni steni

Ob prenavljanju strani spletišča www.plezanje.net sem popravil tudi vpisovanje v obrazce. Prva stran, ki uporablja novo funkcionalnost, je vpisovanje treninga na umetni steni. Večjih razlik (upam) ne boste opazili, popravil pa sem nekaj malenkosti:

  • Ob napačnem vnosu se obvestilo o napaki pojavi ob vsakem napačno vnešenem polju (doslej je program opozoril le na prvo napako).
  • Opis pomena posameznega polja (pomoč) se pojavi takoj, ko miško premaknete nadenj ali pa ko s tipko TAB polje izberete.
  • Obrazec za vnos izgleda malce lepše (pa še tisti, ki jih razveseli lep HTML, bodo veseli da ne uporabljam več tabel).

V alpinizmu so gorovja bolj pomembna od pokrajin

Danes sem po naključju opazil da sta v spisku slovenskih sten dve Raduhi: ena v Kamniško-Savinjskih Alpah, druga na Koroškem. Tista v Kamniško-Savinjskih Alpah je imela kar nekaj sten (tako kot ustrezen plezalni vodnik), ona druga pa le eno ali dve steni in v vsaki po eno smer.

Podatke o smereh sem združil in odvečne stene/vrhove pobrisal. Prosil bi, da bi ob vnosu vzponov malce bolj pobrskali po obstoječih podatkih preden vpisujete nove vrhove in stene ... in upam, da vsaj alpinisti vedo kam spada Raduha, kam pa Peca in Olševa.

Izboljšana prijava

V zadnjih dneh je kar nekaj uporabnikov strani plezanje.net uspešno preizkusilo nove funkcije na testnem spletišču dev.plezanje.net. Prva od njih, ki je dostopna tudi na www.plezanje.net je nekoliko izboljšana prijava uporabnikov. Če izberete funkcijo, ki jo lahko opravljajo le prijavljeni uporabniki, se okence za prijavo odpre na strani, na kateri ste izbrali to funkcijo.

Trenutno nov način prijave deluje če na prvi strani in na opisih sten/plezališč in smeri. Ostale strani bom popravil ob njihovi prenovi (po dovolj dolgem deževju).

Iščejo se heroji: testiranje novih funkcij

V zadnjih dneh sem »malce« polepšal prijavo na plezanje.net (na primer pred uporabo plezalnega dnevnika) in vnos podatkov v obrazce (trenutno samo pri vnosu treninga na umetni steni). Ker gre za precej obsežne spremembe (čeprav jih od daleč skorajda ni opaziti), bi jih rad čimbolje preizkusil, preden jih prenesem na glavni strežnik.

Če imate nekaj minut časa, bom vesel, če se boste odpravili na dev.plezanje.net, izbrali plezalni dnevnik, se prijavili in poskusili dodati trening na umetni steni. Vaše izkušnje, komentarje, pripombe, napake in kar bo še tega, dodajte, prosim, kot komentar (ali pa mi pošljite mail). Poleg svojih opažanj pripišite, prosim, tudi browser (in verzijo), ki ga uporabljate.

Hvala! Ivan

Podprti brskalniki

Ko sem popolnoma obupal da bi Firefox 3 na enostaven način prepričal da bi deloval tako kot prejšnje verzije Firefoxa, sem pomislil na “enostavno” rešitev: Firefox 3 zaenkrat ni podprt brskalnik. Žal ne gre, skoraj četrtina obiskovalcev ga že uporablja. Google Analytics trdi, da skoraj polovica obiskovalcev uporablja Internet Explorer, druga polovica pa Firefox:


Med uporabniki Firefoxa jih že več kot polovica (torej četrtina vseh) uporablja verzijo 3:


Tudi uporabniki Internet Explorerja so enakomerno porazdeljeni: polovica jih uporablja IE7, druga polovica pa IE6. Za te zadnje imam slabo novico: čeprav sem prepričan, da bodo lahko še dolgo časa brez problemov uporabljali plezanje.net (ali vsaj veliko večino funkcij), sprememb v IE6 ne bom več testiral.


Opera in Chrome imata tako majhen delež, da se z njima ne bom ukvarjal. Če boste ugotovili, da kakšna malenkost v enem od teh brskalnikov ne dela, pa me vseeno opozorite; vedno je bolje, da so spletne strani napisane tako, da delujejo v vseh brskalnikih.

Firefox 3 ima probleme z vnosom alpinističnih vzponov

Vnos alpinističnih vzponov (skalnih in lednih) v Firefoxu 3 trenutno ne dela; očitno so v novi verziji polomili precej stvari, ki delajo tako v Firefoxu 2 kot tudi v Internet Explorerju 6 in 7 (in celo v Operi). Ker so se odprtokodirniki odločili, da Firefoxa 2 ne podpirajo več, bom seveda popravil plezalni dnevnik. Do takrat vam lahko svetujem le, da uporabljajte starejšo verzijo Firefoxa ali pa Internet Explorer, Opero ali Googlov Chrome.

Popravljeno vnašanje opomb plezalnih dni

Damjan me je opozoril da po zadnjih popravkih urejanja plezalnega dne (ki omogočajo avtomatsko objavljanje vašega plezanja na Facebooku) ne more več vpisovati šumnikov v opombe o preplezanih smereh … in ko sem se lotil tega problema, me je “mimogrede” ugriznil še en zelo star greh: če ima smer v imenu narekovaj, opombe sploh ni bilo mogoče vpisati.

Obe napaki sta zdaj odpravljeni; problem z narekovaji v imenu smeri zagotovo, problem šumnikov pa zelo verjetno tudi. Novo kodo sem preizkusil v Internet Explorerju 7 in Firefoxu 2 in 3; če boste imeli še vedno probleme s šumniki, mi prosim sporočite.